Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Toplumsal Adalet > Sezon 04 > Sami Altunel

Tarih: 26.04.2013 (Sezon 4 - Bölüm 18)

İzmir'den Farklı Bir Dünyaya Açılan Kapı

Sabancı Vakfı, toplumsal gelişmeye katkıda bulunan "sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini", "Fark Yaratanlar" programıyla kamuoyuna anlatmaya devam ediyor. Sabancı Vakfı'nın yeni Fark Yaratan'ı; iki çocuğundan biri Down Sendromlu olarak dünyaya gelince, aynı şeyleri yaşayan ailelere yol göstermek için önce "Hoş Geldin Bebek" projesini hayata geçiren ve ardından da Ulusal Down Sendromu Derneği'ni kuran Sami Altunel oldu.

Elektrik mühendisi Sami Altunel'in iki oğlundan biri down sendromlu olarak dünyaya geldi. Bu süreçte aile, ne bu süreçte bir desteğe; ne de doğru bilgilere ulaşabildi. Bunun üzerine Sami Altunel, başka ailelerin bu süreci kolay atlatmasına yardımcı olmak için çalışmalara başladı.

Sami Altunel 2006'da "Hoş Geldin Bebek" projesiyle, down sendromlu çocuk sahibi ailelere bire bir eğitim vermek üzere yola çıktı. "Hoş Geldin Bebek" projesi kapsamında, down sendromlu çocuk, aileye katıldıktan sonra ailenin bu zor ve bilinmez süreci kolay bir şekilde kabullenebilmesi ve atlatabilmesi için yardımcı olunuyor. Bireysel olarak evlerinde ziyaret edilen ailelere, uzmanlar ve bu süreci yaşamış kişiler eğitim veriyor. Proje ile ailelere süreç ve neler yapılması gerektiği anlatıldı. Ardından da projeyi, aileler yürütmeye başladı.

Çocukların topluma kazandırılması için ilk önce ailelerin bunu kabullenmesi gerektiğine inanan dernek üyeleri, çocukların sosyal yaşamdan koparılmaması için uğraşıyorlar. Doktorlar ile birlikte yürütülen projede, eğitim verilecek ailelere hem dernek üyeleri bizzat ulaşıyor, hem de derneğe kendisi ulaşan insanlar eğitim programına dahil ediliyor.

Altunel, "Hoş Geldin Bebek Projesi ve Uygulaması" ile Stover Award Avrupa ve Dünya 1. Ligi ödülünü Türkiye'den almaya hak kazandı ve para ödülünü down sendromlu gençler için geliştirilecek projelere bağışladı. Proje kapsamında şimdiye kadar 400'den fazla aileyle tek tek ilgilenildi. Şu anda aktif olarak görüşülen toplam 200 aile bulunuyor. Sami Altunel, İzmir tarihinde ilk defa yapılan Down Sendromu Dostluk Yürüyüşü'nde 3.000 kişi ile birlikte yürüdü.


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim