Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Yurttaş Katılımı > Sezon 04 > Gülçin Kaya

Tarih: 19.10.2012 (Sezon 4 - Bölüm 2)

Yorgan Altında Engelli Kalmasın!

Gülçin Kaya, 2007 yılında Engelsiz Sanat Derneği'ni kurarak Avrupa Birliği fonlarından hibe aldı. Kaya, Engelsiz Sanat projesinde, 120 zihinsel engelli bireyi 50 Avrupalı sosyolog, psikolog, sanat eğitmeni genç ile sanat atölyelerinde biraraya getirdi. Dramadan heykele, cam boyamadan müziğe farklı sanat dallarında gerçekleştirilen atölyeler, 2010 yılında gerçekleşen 5. Dünya Gençlik Kongresi'ne katılan 147 ülkeden binlerce gence örnek proje olarak aktarıldı. İspanya ve Yunanistan, projeyi kendi ülkelerinde uyguladı.

Gülçin Kaya, Engelsiz Sanat projesi ile "Yeni Düşler Yenilikçi Düşünceler 2008" proje yarışmasında sosyal girişimcilik iş fikri kategorisinde ve 10 Üstün Genç İnsan 2009 (Ten Outstanding Young Persons 2009) yarışmasında "İnsani ve Gönüllü Liderlik" kategorisinde birinci oldu. Proje, Heinz-Schwarzkopf Vakfı'nın düzenlediği "Yılın Genç Avrupalısı" yarışmasında 2010 yılında Türkiye'den aday gösterilip ilk sekiz Avrupa finalisti arasına girdi.

Gülçin Kaya, "Engelsiz Sanat" projesinin ardından, "engellilerin bir ayıp gibi saklandığı" düşüncesinden hareketle "Yorgan Altında Kimse Kalmasın" projesini hayata geçirdi. Kaya, projeyle farklı alanda başarılı olan yedi engelli gencin toplumsal hayata katılmalarını hedefledi. 7 engelli gencin fotoğraflarının çekildiği projede, engellerinin değil başarılarının ön plana çıkarıldığı fotoğraflarla İstanbul ve Balıkesir'de çeşitli salonlarda sergiler düzenlendi. Gülçin Kaya, 20 ilde sergiler düzenlemeyi hedeflerken, projeye katılan engellilerin hikayelerinin yer aldığı bir de kitap çalışması yapmayı planlıyor.

 


 

 


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim