Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Ekonomik Gelişme > Sezon 03 > Enver Özkahraman

Tarih: 24.02.2012 (Sezon 3 - Bölüm 9)

Vanlı Genç Kızlara Kilim Dokumayı Öğretti, Onlar Hayatı Motiflere İşledi

Fark Yaratanlar programının 24 Şubat 2012 tarihindeki konuğu, Van'da kurduğu kilim atölyesinde genç kızlara kilim dokumacılığını öğreten Enver Özkahraman.

Enver Özkahraman'ın hikayesi, Hakkari'de Köy Hizmetleri'nden emekli olduktan sonra Van'a yerleşmesiyle başladı. Amatör bir fotoğrafçı ve ressam olan Özkahraman, Hakkari'nin ve Van'ın köylerini gezerken, yüzyıllarca nesilden nesile aktarılan kilim dokumacılığı sanatı ve dağlardan toplanan kök ve bitkilerden yapılan kök boya ile tanıştı.

Enver Özkahraman, bu geleneksel sanatı yaşatmak için Van'da küçük bir atölye kurdu. Okula gidemeyen ve köylerinden göç etmek zorunda kalan maddi durumu çok iyi olmayan genç kızlara atölyesinde kilim dokumayı öğretmeye başladı. Özkahraman, kilimleri satarak, fuarlara ve kermeslere katılarak genç kızlara geçim kaynağı yarattı. Atölye, genç kızlara okuma yazma, anne-çocuk sağlığı eğitimleriyle de bir okula dönüştü.

Atölyenin kaderi Ümit Kıvanç'ın "Kızlar ve Kökler" belgeseli ile değişti. 2003 yılında İstanbul'daki gösteriminde belgeseli izleyen İstanbullu işadamı Servet Harunoğlu, atölyenin ürettiği kilimleri geniş kitlelere ulaştırmak için Enver Özkahraman ile Hisar Anadolu Destek Derneği'ni kurdu. Atölye sayısını altıya, burada eğitim gören genç kızların sayısını ise 125'e çıkaran dernek, yörede daha fazla atölye açarak daha fazla genç için umut kapısı olmayı hedefliyor. Van Depremi'nden sonra bir süre çalışmalarına ara vermek zorunda kalan dernek, depremden bir ay sonra iki atölyeyi yeniden açtı ve eski günlerine dönmek için çalışmalara başladı.

 


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim