Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Toplumsal Adalet > Sezon 03 > Nurcan Baysal

Tarih: 10.02.2012 (Sezon 3 - Bölüm 8)

Batıdan Doğuya Doğru Yazılan Bir Başarı Hikayesi

"Fark Yaratanlar" programının 10 Şubat 2012 tarihindeki konuğu, Bilkent Üniversitesi'ndeki kariyerini bırakarak, memleketi Diyarbakır'a dönerek sivil toplum alanında çeşitli çalışmalar yürüten Nurcan Baysal.

BM Kalkınma Programı'nda çalışırken, Diyarbakır'da kadın kuruluşlarının güçlenmesi için çeşitli çalışmalar yapan Baysal, Güneydoğu Anadolu Kadın Girişimcilik Danışma Kurulu'nun kuruluşunda yer aldı. 2005 yılında 3 arkadaşıyla beraber Diyarbakır Kalkınma Merkezi Derneği'ni kuran Baysal, zorunlu göç, kırsal kalkınma ve yoksullukla ilgili bir takım çalışmalar yürüttü. 2009 yılında Diyarbakır Siyasal ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü'nün kurucu üyelerinden biri olan Baysal, sivil topluma adadığı hayatında son olarak kırsal kalkınma üzerine yoğunlaştı.

2006 yılından itibaren Özyeğin Vakfı bünyesinde Program Koordinatörü olarak çalışmaya başlayan Baysal, 2008 yılında Kırsal Kalkınma Programını hayata geçirdi. Nurcan Baysal ve ekibi, 35 ilde yaptıkları araştırmalar sonrasında, Türkiye'nin en düşük sosyo-ekonomik göstergelere sahip olan Bitlis'in Tatvan ilçesi Kavar havzasında Kırsal Kalkınma Programını uygulamaya karar verdi. Ekip, eğitimden istihdama, sağlıktan sosyal yaşama kadar birçok alanda yaptıkları yeniliklerle Kavar'da bir mucizeye imza atarak 2.000 kişinin hayatında fark yarattı. Ortak süt toplama merkezi, arıcılık, seracılık gibi ekonomik yaşamı canlandırma faaliyetleri; hijyen, çocuk bakımı, anne sağlığı eğitimleri; çocuklar için oyuncak kütüphaneleri, oyun parkları, gençler için koro ve kadınlar için tiyatro kulübü gibi faaliyetler düzenleyen ekip, ayrıca 10 derslikli bir ilköğretim okulunu hizmete açtı.

Nurcan Baysal, Kavar havzasında gerçekleştirdiği çalışmalarla, Dünya Kadınlar Zirvesi Vakfı tarafından "Kırsal Yaşamda Kadının Yaratıcılığı Ödülü"ne layık görüldü.


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim