Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Sağlık > Sezon 01 > Türksel Dülgergil

Tarih: 08.11.2009 (Sezon 1 - Bölüm 6)

Çoruh Türksel Dülgergil Sağlık Alanında Fark Yaratıyor

Sabancı Vakfı'nın katkılarıyla hayata geçen "Fark Yaratanlar" programının 8 Kasım 2009 tarihindeki konuğu, özellikle okul çağındaki çocukların diş çürümelerini engellemek için koruyucu ağız diş sağlığı çalışmaları yapan Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Çoruh Türksel Dülgergil oldu.

1997 yılından bu güne, özellikle okul çağı çocuklarında diş çürümelerini engellemek için koruyucu ağız diş sağlığı alan ve okul çalışmaları yapan Türksel, Türkiye'de uygulanmayan bir yöntem kullanıyor. Eğitilmiş sağlık meslek lisesi öğrencilerinin özellikle florit iyonu içeren bir jeli çocukların dişlerine diş fırçası ile uygulamasıyla gerçekleşen işlem, gecikmiş diş fırçalama alışkanlığının kazanılmasını sağlıyor.

Dülgergil, bu projesi ile Kırıkkale il merkezi dışında Kütahya, Afyon, Ağrı, Patnos, Adıyaman, Kahta, Gölbaşı, Bitlis, Tatvan il ve ilçelerindeki yaklaşık 30 bin ilköğretim çağı çocuğuna ulaştı.

Okul çağı çocuklarının genel sağlık sorunları dışında, diş çürüğü tedavisinin Türkiye ekonomisine ciddi bir tedavi maliyeti getirdiği düşünüldüğünde, Dr. Dülgergil'in bu koruyucu yaklaşımı, hem ekonomik boyutu hem de çocuk ve toplum sağlığı boyutu açısından bir ilk olma özelliği taşıyor.


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim