Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Ekonomik Gelişme > Sezon 02 > Selma Demirelli

Tarih: 21.04.2011 (Sezon 2 - Bölüm 25)

Selma Demirelli Kadınlara Umut Oluyor

"Fark Yaratanlar" programının 21 Nisan 2011 tarihindeki konuğu, Düzce'de yaşanan deprem felaketinin ardından eşini ve ailesini kaybeden ama hayata dört elle sarılmayı başaran Selma Demirelli.

Depremin ardından hayata dört elle sarılan Demirelli, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı'nın (KEDV), Düzce'de faaliyet gösteren Kadın ve Çocuk Merkezi'nde çalışmaya başladı. 2002 yılında, depremzede kadınları bir araya getirerek, ekonomik ve barınmayla ilgili sorunlarına çözüm üretmek amacıyla, "Nilüfer Kadın, Çevre ve İşletme Kooperatifi"ni kurdu.

Selma Demirelli'nin girişimiyle kurulan kooperatif, Türkiye'nin birçok bölgesinde yaşayan dar gelirli kadınların ekonomik hayata katılımı için önemli bir model teşkil ediyor.

Türkiye'de bir ilk olan kadın yapı kooperatifini kuran Demirelli, kadın girişimciliğini destekleyerek, kadınların iş kurmaları ve ekonomik anlamda özgürlüklerini kazanmaları için, gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına olanak sağlıyor. Kadının ekonomik hayata katılımı için çocuk bakımının önemini de dikkate olan kooperatif, 0-12 yaş arası çocukları olan kadınlar için bünyesinde bir çocuk merkezi oluşturuyor. 0-6 yaş arası çocukların okul öncesi eğitimlerine de destek olan merkez, daha ileri yaş gruplarında olan çocuklar için ise kültürel ve sportif faaliyetler düzenliyor.

Bugüne kadar kooperatif sayesinde, 500 çocuk yuvadan yararlanırken, 48 kadın konut sahibi oldu. 2000 kadına ve çocuğa erken çocukluk eğitimi ve gelişimi alanında destek verildi, 250'ye yakın kadının mikro krediden yararlanması sağlandı.

Daha fazla bilgi için: http://niluferkadinlar.com/

 


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim