Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Toplumsal Adalet > Sezon 02 > Senem Gül

Tarih: 29.03.2011 (Sezon 2 - Bölüm 23)

Senem Gül Kendi Sorunlarından Yola Çıkarak, Kadın Liderliğine Yeni Bir Yön Veriyor

"Fark Yaratanlar" programının 31 Mart 2011 tarihindeki konuğu, mahalle kadınlarının ortak sorunlarına çözüm üretebilmek amacıyla İlk Adım Kadın Kooperatifi'nin kurulmasına öncülük ederek, kadın liderliğine de yeni bir yön vermeyi başaran Senem Gül.

Gül, 1998'de Nurtepe'ye yerleştiğinde, kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımlarının önündeki engelleri fark etti. Etnik kökenleri, siyasi görüşleri birbirlerinden farklı bir grup kadın ile birlikte, mahalleli kadınların bir araya gelip, sorunlarını tartışacakları ve çözüm üretecekleri bir merkez yaratmak üzere yola çıktı.

2004 yılında kurulan İlk Adım Kadın Kooperatifi'nde, çocuklara okul öncesi eğitim, kadınlara vatandaşlık hakları eğitimleri, eşlerine ve kayınvalidelerine ise kadına yönelik şiddet konusunda eğitimler veriliyor. Kooperatifte, çocuklar için bir oyun odasının yanı sıra, üretim için bir atölye ve ikinci el giyim satış dükkanı bulunuyor, eğitim alan "mahalle anneleri"nin çocuklara bakması sağlanıyor, kadınlar için kolektif iş imkanları yaratılıyor.

Senem Gül, ev hanımı olarak yerleştiği Nurtepe'de kendi sorunlarından yola çıkarak başlattığı çözüm arayışını, tüm mahallenin kadınlarını da demokratik bir şekilde sürece dahil ederek sürdürüyor. Kurulmasına öncülük ettiği İlk Adım Kadın Kooperatifi, kadın liderliğinde yarattığı yeni model ile bugün 800'den fazla kadına ulaşıyor.


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim