Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Ekonomik Gelişme > Sezon 02 > Zeliha Serin

Tarih: 08.03.2011 (Sezon 2 - Bölüm 20)

Zeliha Serin Atık Derilerle Ekonomiye Hayat Veriyor

"Fark Yaratanlar" programının 10 Mart 2011 tarihindeki konuğu, Bolu'nun Gerede ilçesindeki deri fabrikalarından çıkan atık derilerin, çevre kirliliği yaratmadan değerlendirilmesini sağlayan el sanatları öğretmeni Zeliha Serin.

Serin, atık derilerin alternatif projelerle ekonomiye kazandırılabileceği fikrinden hareketle, deri el sanatları kursları açarak, hem bu atıklardan kaynaklanan çevre kirliliğinin önüne geçti, hem de hediyelik eşya imalatıyla yöreye yeni bir iş kolu kazandırdı.

Zeliha Serin, 2001 yılında, eşinin görevi nedeniyle Bolu Gerede'ye yerleşmesinden önce çeşitli kurumlarda geleneksel el sanatları öğretmeni olarak çalıştı. Türkiye'deki deri üretiminin neredeyse yarısını karşılayan Gerede'deki 120 kadar fabrikadan çıkan atık derilerin ekonomiye kazandırılabileceğini düşünen Serin, proje önerisini Gerede Kaymakamı ile paylaştı. Atıkların değerlendirilmesi konusunda harekete geçirilen kadınların ve gençlerin, Halk Eğitim Merkezleri'nde açılan el sanatları kursları yoluyla bölge ekonomisine katkıda bulunması sağlandı.

Proje kapsamında üretilen deri el sanatları örnekleri arasında tablo, çanta, kemer, cüzdan, anahtarlık, takı, mask gibi hediyelik eşyalar ve halılar yer alıyor. Bugüne kadar atık deri el sanatları kurslarını tamamlamış olan 170 kişiden 30'u kendi imalathanelerinde üretimlerini sürdürüyor. Eğitim alan iki kursiyer ise devam eden projede eğitmen olarak çalışıyor.

 


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim