Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Yurttaş Katılımı > Sezon 01 > Itır Erhart

Tarih: 01.11.2009 (Sezon 1 - Bölüm 5)

Itır Erhart Toplumsal Gelişmeye Koşarak Katkıda Bulunuyor

Sabancı Vakfı'nın katkılarıyla hayata geçen "Fark Yaratanlar" programının 1 Kasım 2009 tarihindeki konuğu, koşmayı sadece spor olarak görmeyen, koşarken attığı her adımda toplumsal gelişime katkıda bulunan Itır Erhart.

'Yurttaş Katılımı' alanında katkı sağlayan Bilgi Üniversitesi Medya İletişim Sistemleri Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Itır Erhart attığı her adımda çeşitli alanlarda çalışan sivil toplum kuruluşlarına katkıda bulunuyor. Okuyamayan kızların eğitim masraflarını karşılıyor, omurilik felçlilerine akülü sandalye alıyor, gençlerin ve çocukların eğitimlerini destekliyor.

2004 yılında ABD'nin Chicago şehrinde bir otobüs durağında gördüğü bir ilandan etkilenerek Lösemi Lenfoma Derneği'nin koşu takımına yazılan Erhart, o güne kadar 100 metre bile koşmamıştı. Yoğun antrenmanlardan sonra dernek yararına ilk maratonunu koştu ve çevresine attığı mesajlarla iki bin dolar yardım topladı. Erhart hayalinin bunu Türkiye'de başarmak olduğunu belirledi ve 2005 yılında Türkiye'ye dönerek kendisi gibi koşucular ile 2007 yılında "Adım Adım Oluşumu" Derneği'ni kurdular.

Adım Adım'ın ana felsefesine göre "Toplulukların gelişiminde bireylerin sorumluluğu bulunmaktadır. Bireyin topluma yaptığı katkıların bütünü, toplumun genelinin refah seviyesinin artmasına yol açmaktadır". Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği gibi önde gelen sivil toplum kuruluşları (STK) için kaynak geliştirmeye karar veren katılımcılar bir yandan bir maratona hazırlanırken diğer yandan toplumsal gelişmeye katkıda bulunuyorlar. "Adım Adım Oluşumu" (AAO) kısa zamanda çok insana ulaşmayı ve STK'lar için çok ciddi bir kaynak yaratmayı başardı. Bu güne kadar 3.400 kişi AAO yoluyla bağış yaptı ve en az 300.000 kişiye ulaşıldı. Desteklenecek STK'lar www.adimadim.org'da açıklanan belirli bir süreç ve kritere göre seçilmektedir.

Daha fazla bilgi için: www.adimadim.org


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim