Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Yurttaş Katılımı > Sezon 02 > Selim Çavuş

Tarih: 09.12.2010 (Sezon 2 - Bölüm 8)

Selim Çavuş "Kitap Her Yerde Okunur" Mesajıyla Yola Çıkıyor

"Fark Yaratanlar" programının 9 Aralık 2010 tarihindeki konuğu; Türkiye'deki kitap okuma oranını her yıl yüzde 1 artırmak için her yerde kitap okunabileceğini anlatmaya çalışan Selim Çavuş.

Selim Çavuş, insanlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için okuma günleri düzenleyerek ve bu günleri ilginç mekânlarda gerçekleştirerek fark yaratıyor. Selim Çavuş, Akilane Proje Ajansı’nın sahibi olarak şirketlere danışmanlık yapıyor ve İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olarak öğrenim hayatına devam ediyor.

Çavuş, 2007 yılında Amerika'da gördüğü bir think tank kuruluşundan ilham alarak kurduğu Düşün Taşın Derneği ile, Türkiye'deki kitap okuma oranını her yıl yüzde bir oranında artırmayı hedefliyor. 2007 yılında kurulan derneğin resmi olarak çalışmaları, Çavuş'un 12 Ocak 2010 yılında Çankaya Köşkü'ne çıkması ve "Okumayan Kalmasın" projesini, Cumhurbaşkanlığı'na sunmasıyla başlıyor.

Cumhurbaşkanlığı'ndan tam destek alan proje kapsamında her 15 günde bir Pazar günleri, İstanbul'un çeşitli yerlerinde okuma günleri düzenleniyor. Düşün Taşın Derneği, okuma günleri ile bugüne kadar 50 bin kişiye ulaşmış durumda... 17 Ekim'de düzenlenen 32. Avrasya Maratonu'nda önce koşan, ardından kitap okuyan dernek üyeleri, "Herkes en az haftada 1 kitap bitirebilsin" mesajını veriyor.

Düşün Taşın Derneği, İstanbul'da her gün 2 milyona yakın kişinin toplu taşıma araçlarında seyahat etmesi, bu kişilerin 30 dakikalık otobüs yolculuğu için günde toplam 1 milyon saat harcıyor olması gibi çarpıcı verilerden hareketle, "Okumayan Kalmasın" projesine yeni bir adım ekledi... Dernek, Kasım ayı itibariyle İETT ile işbirliği gerçekleştirerek "Okubüs" seferlerine başlıyor... Belirlenen bir güzergâhta seyahat eden yolcular, harcadıkları zamanı daha verimli kullanmak için Okubüs'te önce kitap okuyor, sonra da okudukları üzerinden tartışıyorlar.

Düşün Taşın Derneği, 2011'de Türkiye'nin 7 farklı bölgesinde, 2012'de 81 ilde, 2013 yılında Avrupa ve Balkan ülkelerinde ve 2014 yılında tüm dünyada aynı anda "Yüksek Katılımlı Kitap Okuma Etkinliği"ni düzenlemeyi planlıyor.

Daha fazla bilgi için: www.dusuntasin.org.tr, www.facebook.com/dusuntasin


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim