Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Toplumsal Adalet > Sezon 02 > Cavidan Yılmaz

Tarih: 07.10.2010 (Sezon 2 - Bölüm 1)

Trabzonlu Bir Kadın Hakları Savunucusu

Sabancı Vakfı'nın desteğiyle hayata geçen "Fark Yaratanlar" programının 7 Ekim 2010 tarihindeki konuğu, Trabzonlu kadınların sesi olan Cavidan Yılmaz.

Trabzon'da kadın hakları ve istihdamı konularındaki çalışmalarıyla tanınan Cavidan Yılmaz, gelecek nesillerin topluma faydalı bireyler olması için, onları yetiştiren annelerin haklarını korumak ve onları desteklemek için köy köy dolaşan bir kadın hakları savunucusu.

Kadınların, kız çocuklarının ve özellikle annelerin her alanda eğitimlerine rehberlik yapmak ve istihdam sağlamak amacıyla kurulan Trabzon Türk Anneler Birliği Derneği'nin Yönetim Kurulu üyesi olan Cavidan Yılmaz, dernek aracılığıyla önemli projeler uygulanmasına öncülük ediyor. Bu projelerden bir tanesi, Sabancı Vakfı Hibe Programı ve Birleşmiş Milletler Ortak Programı (BMOP) kapsamında desteklenen "Kadın Dostu Köylere Yolculuk" projesi... Proje, sağlık ve kadın hakları konusunda, belirlenen köy ve mahallelerde yaşayan kadınları ve erkekleri bilinçlendirme çalışmaları yapmayı ve kadınların yaşadığı problemleri kamu kurum kuruluşları, sivil toplum ve medya ile paylaşarak, kadın hakları konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Yılmaz, "Kadın Dostu Köylere Yolculuk" projesiyle, Trabzon'un Şalpazarı-Maçka-Köprübaşı-Düzköy ilçelerinde, belirlenen köy ve mahallelerde ikamet eden 500 kadın ve 150 erkeği, gezici araç yoluyla kadın hakları ve sağlık konularında bilgilendirdi. İlçelerde, psikolojik ve hukuki desteğe ihtiyacı olan kadınları saptayarak Trabzon Valiliği'nin ilgili birimine rapor verdi. Projenin sonuç raporu Trabzon Valiliği, İl Özel İdaresi, İlçe Kaymakamlıkları ve Belediye Başkanlıkları, kadın kuruluşları ve yerel medyaya gönderilerek, projenin saha değerlendirmesi raporunun yerel TV kanallarında yayınlanması sağlandı. Cavidan Yılmaz, ayrıca, Sabancı Vakfı ve BMOP tarafından 2007 yılında desteklenen kadınların istihdamı ile ilgili "Çalışan Kadın Özgür Kadındır" projesinde de sorumlu olarak çalıştı.

 


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim