Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Ekonomik Gelişme > Sezon 01 > Şengül Akçar

Tarih: 23.05.2010 (Sezon 1 - Bölüm 32)

Şengül Akçar Kadınların Ekonomik Gelişimine Destek Veriyor

Sabancı Vakfı'nın katkılarıyla hayata geçen "Fark Yaratanlar" programının 23 Mayıs 2010 tarihindeki konuğu, kurucusu olduğu Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı aracılığıyla, kadınların ekonomik ve kişisel imkânlarını geliştirmeyi amaçlayan Şengül Akçar.

Şengül Akçar, 1986'da dar gelirli kadınların yaşam kalitelerini ve ekonomik durumlarını iyileştirmelerine destek olmak ve yerel kalkınmada liderliklerini güçlendirmek amacıyla kurulan Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı'nın (KEDV) kurucusu. Akçar, KEDV ile Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen mikro-kredi uygulamasını, MAYA'yı hayata geçirdi. KEDV'in bir iktisadi işletmesi olarak Haziran 2002'de faaliyete başlayan MAYA, küçük çaplı işleri olan dar gelirli kadınlara, işlerini geliştirebilmeleri ve ekonomik hayata aktif olarak katılabilmeleri için küçük miktarlarda kredi veriyor.

Merkezi İstanbul'da olan MAYA, operasyonlarına 1999 depreminden en çok etkilenen illerden biri olan Kocaeli'nde başladı. Kocaeli'nde Ağustos 2002'de, İstanbul'da Haziran 2003'te, Düzce'de Ağustos 2004'te, Sakarya'da da Kasım 2005'te ilk kredilerini verdi. MAYA aracılığıyla bugüne kadar toplam 8.497 adet kredi verildi. Verilen kredilerin toplam meblağı ise, 7 milyon TL'yi geçti.

Şengül Akçar'ın yönetimindeki KEDV, Sabancı Vakfı'nın yürüttüğü 2009 Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında da mikro girişimci kadınları desteklemek için geliştirdikleri projelerine destek aldı. Proje kapsamında mikro girişimci kadınların işlerini daha sürdürülebilir ve kalıcı yapabilmeleri için internet üzerinden Mikronet: Mikro Girişimci Kadınlar İş Portalı kuruldu. Portal üzerinden 1.200 mikro girişimci kadının işleri için gönüllü mentorlardan destek alması ve kendi aralarında tecrübe ve bilgi paylaşımı ağı oluşması planlanmakta. Bilgisayar kullanmayı bilmeyen mikro girişimci kadınlar ise, bu hizmetten yararlanabilmeleri için temel bilgisayar eğitimi alıyorlar.

Şengül Akçar, ayrıca KEDV aracılığıyla kadınlar açısından öncelikli olan Erken Çocukluk Eğitimi, Kapasite Geliştirme, Ekonomik Geliştirme ve Afete Hazırlık konularında programlar geliştiriyor ve uyguluyor. Aynı zamanda bu programların yerel kadın grupları tarafından yaygınlaştırılmasına destek veriyor. Ayrıca, KEDV bugüne kadar 12 ilde yaklaşık 20 bin kadına istihdam sağladı.

Daha fazla bilgi için:
www.kedv.org.tr
www.girisimcikadin.org


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim