Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Toplumsal Adalet > Sezon 01 > Şahhanım Kanat

Tarih: 16.05.2010 (Sezon 1 - Bölüm 31)

Göçle Gelen Aileler için "Sorun Etme Sahip Çık" Diyen Şahhanım Kanat

Sabancı Vakfı'nın katkılarıyla hayata geçen "Fark Yaratanlar" programının 16 Mayıs 2010 tarihindeki konuğu, Başak Kültür ve Sanat Vakfı'nı kurarak, göç nedeniyle hayatları değişen yoksul çocuk ve gençlere sanat aracılığıyla yardım eden Şahhanım Kanat.

Şahhanım Kanat, Başak Kültür ve Sanat Vakfı aracılığıyla, İstanbul'a göçle gelen, eğitim hayatları yarım kalan çocuk ve gençlerin yaşamlarını ve sanatsal yönlerini geliştirmelerine yardımcı olacak projeler geliştiren bir gönüllü.

Kanat, arkadaşlarıyla birlikte 2003 yılında Başak Kültür Sanat Vakfı'nı kurdu. Vakıf, olanaksızlıklar yüzünden sanatsal yeteneklerini geliştiremeyen yoksul çocuklara kucak açarak, resim, seramik, origami, tiyatro ve halkoyunları eğitimiyle İngilizce ve matematik dersleri vermeye başladı.

Başak Kültür Sanat Vakfı, Avrupa Birliği Türkiye Komisyonu'na başvurarak göçlerden dolayı yıpranan aileler ve çocuklarının rehabilitasyonuna yönelik hazırladığı, "Sorun etme sahip çık" (SES-ÇIK) projesi ile kredi almaya hak kazandı. Proje, göçle gelen çocuk ve gençlerin sorunları ve olası çözüm yollarının geliştirilmesine katkı sağlamak için 2004 yılında hayata geçti, proje kapsamında ise 9 ilçede (Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Maltepe, Kartal, Pendik, Sultanbeyli ve Tuzla) saha çalışmaları ve Bilinç Yükseltme Toplantıları yapıldı. Bu toplantılarda özellikle göçün çocuk ve gençler üzerindeki etkileri, anne-babanın çocuk gelişimindeki rolü, çalışan çocukların yaşadıkları sorunlar, göçün kişilerin ruh sağlığında yarattığı tahribatlar ve bu sorunların aşılmasıyla ilgili eğitimler verildi.

"Sorun Etme-Sahip Çık" Projesi kapsamında gerçekleştirilen araştırma kapsamında, 500 aile, 225 çocuk ve 144 gençle birebir görüşüldü. 2.235 çocuk ve gencin bilgileri alındı. Ayrıca vakıfta, yoksul ve olanaksız 120 çocuğa ve psikolojik destek isteyen pek çok kadına yardım edildi. Vakıf, kuruluşundan bu yana SES-ÇIK projesine ek olarak 11 projeye imza attı.

Daha fazla bilgi için:
www.basaksanatvakfi.org.tr


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim