Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Yurttaş Katılımı > Sezon 01 > Ercan Tutal

Tarih: 18.10.2009 (Sezon 1 - Bölüm 3)

Ercan Tutal Engelliler için Engelsiz Bir Dünya Yaratıyor

Sabancı Vakfı'nın katkılarıyla hayata geçen "Fark Yaratanlar" programının 18 Ekim 2009 tarihindeki konuğu, engelliler için toplumsal adalet konusunda fark yaratan, 2004 Olimpiyat Meşalesi taşıyıcısı, dünyadaki ilk ve tek engelli dalış organizasyonun Türkiye temsilcisi Ercan Tutal.

1961'de Bursa'da doğan Ercan Tutal, Almanya'da Tübingen Üniversitesi'nde "İngiliz ve İtalyan Dili Edebiyatı" okudu. Engellilerin toplumsal yaşama tam ve eşit katılımını ilk orada gözlemledi ve üzerinde kafa yormaya başladı. Engellilerle birebir ilişkiler kuran Tutal, Avrupa'nın değişik ülkelerindeki kurumları, projeleri inceledi ve tanıklıklarını Türkiye'ye taşıdı. Engellilerin yaşama bağlanması ve sosyal entegrasyonu sağlamak için çalışmalar yapan Tutal, engellilerin engelsiz bir dünyada yaşamaları için çaba sarf ediyor. Her türlü engelliye dalış yaptırabilen Tutal, gözleri görmeyenlere resim, kulakları duymayanlara DJ'lik yapmayı öğretiyor. Her sene yüzlerce engelli gence tiyatro, DJ'lik, fotoğrafçılık, yaşam koçluğu ve müzik dersleri veriyor.

Merkezi California'da olan dünyadaki ilk ve tek engelliler dalış organizasyonu Handicapped Scuba Association "Türkiye temsilcisi ve kurs direktörü" olarak 1997 yılından beri engellilere gönüllü dalış eğitimi veriyor. 2003 yılında Special Olympics Onursal Konuğu olarak Dublin'e davet edildi. Polonya, Almanya ve İtalya'da dalış konusunda atölye çalışmalarına katıldı. 2004 Olimpiyat Meşalesi taşıyıcılarından biri oldu. UNDP "Gençlik için İyi Örnek" ödülünü alan Tutal, ABD'de bulunan ASHOKA Vakfı tarafından "sosyal girişimci" olarak seçildi.

Daha fazla bilgi için:
www.duslerakademisi.org
www.ayder.org.tr

 

 


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Abdullah Tutal - 10.10.2009

Herşeyden önce gerçekten harika bir programınız ve içeriginiz var sizlere başarılar diliyorum ve benimde fark yaratan biri olgumu inandıgım ve takdire şayan bir insanın olduguna inandıgım bir insan var,henüz tanışma imkanım olmadı fakatumarım olur ve saygı deger insanın elini sıkmak ona engelliler için yaptıgını ve bunları yaarken onların gözlerindeki umudu heyecanı ve toplumda onların cok ozel oldugunu görmek onun tek çıkarı olduguna inanıyorum.gerçekten başarılması zor ve meşagatli bir yola çıkıp büyük projelere imzasını atan biridir ALTERNETİF KAMP KURUCUSU ERCAN TUTAL inanıyorumki bukadar önemli birini programınızda tanıtmak sizin içinde bir gurur olsa gerek.


Hakan Ünal - 14.08.2009

Ercan Tutal ile Alternative Kamp'ta tanıştım. Onun ve diğer gözlerindeki ışığı kalplerindeki iyiliği görünce bu hayatta hala iyi niyetin ölmediğini anladım. Alternative Kamp'ta kaldığım bir hafta boyunca kimse bana engelli gibi davranmadı ve ben kendimi hiç engelli gibi hissetmedim. Bu Program sayesinde Onun ve onun gibi herkesin hak ettiği değeri gördüğü için de çok mutluyum.


Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim