Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Yurttaş Katılımı > Sezon 01 > Rodin Alper Bingöl

Tarih: 07.03.2010 (Sezon 1 - Bölüm 22)

Rodin Alper Bingöl Engelleri Kaldır Hareketiyle Fark Yaratıyor

Sabancı Vakfı'nın katkılarıyla hayata geçen "Fark Yaratanlar" programının 7 Mart 2010 tarihindeki konuğu, "Engelleri Kaldır Hareketi" ile engelli bireylerin toplumsal yaşama ve üretim süreçlerine aktif olarak katılımlarına destek olacak çalışmalarla fark yaratan Rodin Alper Bingöl.

Rodin Alper Bingöl, 2009'da "Engelleri Kaldır" başlıklı bir bitirme tezi hazırladı ve tezi kısa zamanda, toplumsal bir harekete dönüştü. Engelleri Kaldır Hareketi, her bireyin bağımsız seçim yapma ve yeteneklerini geliştirme hakkının tanınması ve bu yolla kişilerin bağımlılıklarının en aza indirgenmesi amacıyla toplumun her kesimine ulaşmayı hedefliyor. Bu amaçla, 2009 yılında 1 Nisan'da, Bingöl ve arkadaşları, ellerinde, "Bu bir şaka değildir. Kim oturmak ister" yazısı ile tekerlekli sandalyelerle sokağa çıktı.

Engelleri Kaldır Hareketi kapsamında, engelli konusunda toplumsal farkındalık, hukuk, şehir planlamacılığı ve eğitim alanlarında projeler yürütülüyor. Bingöl, Engelsizler Derneği'nin de kurulmasına öncülük ediyor. Dernek aracılığıyla, kiracı engelliler için yasal ev arama süresinin 2 aya çıkarılması konusunda çalışmalar yapılacak.

Bugün, Engelleri Kaldır Hareketi'nin internet sayfasının üye sayısı 20 bin kişiyi geçmiş durumda. Projenin Facebook grup sayfasında 420 binin üzerinde hayranı bulunuyor. Ayrıca, Engelleri Kaldır Hareketi, 2009 yılında Dünya Genç Liderler ve Girişimciler Federasyonu (JCI) tarafından İnsan Hakları ve Dünya Barışına Katkı kategorisinde Rodin Alper Bingöl'e Türkiye'nin en başarılı genci unvanını kazandırdı.

Daha fazla bilgi için: www.engellerikaldir.com


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim