Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Çevre > Sezon 010 > Lisinia Doğa

Tarih: 15.02.2019 (Sezon 10 - Bölüm 9)

Öztürk Sarıca, Burdur’da yaşayan bir veteriner hekim. Aile bireylerini kanser nedeniyle kaybettikten sonra hem insanları bilinçlendirmek hem de doğal hayatın korunması için 2005 yılında Burdur Gölü çevresinde bir proje başlattı. Adı Lisinia Doğa.

Lisinia Doğa bünyesinde 9 alt başlıkta proje gerçekleştiriliyor. “Kansersiz Gelecek Elimizde” ile bilgilendirme çalışmaları, “Yaşamak İçin Burdur Gölü’nü Yaşat” ile lavanta tarlaları, “Doğa Okulu”, “Yerli Bitki ve Hayvan Türlerinin Korunması”, “Gen Muhafaza”, “Ekolojik ve Doğa Dostu Tarım Uygulamaları” bunlardan bazıları. Ayrıca Türkiye’nin ilk Yaban Hayat Rehabilitasyon Merkezlerinden biri de Lisinia Doğa içinde yer alıyor. Merkez kurulduktan sonra bedelsiz olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda devredildi.

Lisinia Doğa kapsamında Burdur civarındaki köylerde bölgenin doğasına özgü bitkiler üretilmeye başlandı. Böylece yöre halkı hem yeni ürünlerle tanıştı hem de doğal denge bozulmadan tarım yapmaya devam ediyor.

Destek ve hibe kabul etmeyen bir doğa projesi olan Lisinia Doğa’da birçok gönüllü de projeye katkı sağlıyor. Veteriner hekim Öztürk Sarıca önderliğinde kurulan Lisinia Doğa, kuruluşundan bugüne kadar 120 binin üzerinde yerli ve yabancı ziyaretçi ağırladı.

Lisinia Doğa, Öztürk Sarıca tarafından daha iyi bir gelecek parolasıyla kuruldu. Doğal hayat ile ilgili gerçekleştirdiği yüzlerce projeyle yöredeki doğal dengenin korunmasına yardımcı olmakla hem bölgede yaşayanların hayatlarında hem de ekolojik yaşamın korunmasında kocaman bir fark yarattı.


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim