Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Sağlık > Sezon 01 > Arzu Kaykı

Tarih: 31.01.2010 (Sezon 1 - Bölüm 18)

Arzu Kaykı HIV/AIDS Konusunda Mücadele Ediyor

Sabancı Vakfı'nın katkılarıyla hayata geçen "Fark Yaratanlar" programının 31 Ocak 2010 tarihindeki konuğu, başkanı olduğu Pozitif Yaşam Derneği ile HIV/AIDS konusunda toplumu bilinçlendiren ve taşıyıcıların hakları için mücadele veren Arzu Kaykı.

Arzu Kaykı, İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği mezunu ve kariyerini mühendislik yaparak değil sivil toplum sektöründe çalışarak sürdürüyor. Kaykı, 2006'da çalışmaya başladığı yeni kurulmuş olan Pozitif Yaşam Derneği'ne, 2009 yılından beri başkanlık yapıyor. Pozitif Yaşam Derneği, HIV/AIDS ile yaşayan kişileri ve yakınlarını fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan güçlendirmek, yaşadıkları hak ihlallerinde savunuculuk görevi yapmak ve HIV/AIDS konusunda tüm toplumu bilinçlendirerek gereken önleme çalışmalarını yapmak için çalışıyor.

Arzu Kaykı'nın başkanı olduğu Pozitif Yaşam Derneği, bugüne dek 400 HIV ile yaşayan kişiye ulaştı. Derneğin destek hizmetleri sonucunda 11 HIV ile yaşayan çift, HIV negatif bebek sahibi oldu. Pek çok kişi hukuk danışmanlığı ile uğradıkları ihlallerde haklarını aramak için dava sürecine girdi. Sosyal güvencesi olmayan onlarca kişi, yeşil kart konusunda bilgilendi ve tedaviye ulaştı, beslenme danışmanlıkları ile bağışıklık sistemleri güçlendirildi. Yüzlerce HIV pozitif kişi, HIV ile barışmış akranlarından danışmanlık yardımı aldı, düzenli ilaç kullanımının önemi ve olası yan etkileri konularında bilgilendirildi.

Daha fazla bilgi için: www.pozitifyasam.org


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim