Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Ekonomik Gelişme > Sezon 010 > Bedriye Berber Engin

Tarih: 07.12.2018 (Sezon 10 - Bölüm 4)

Bilecik’in Kurşunlu köyü sakini Bedriye Berber Engin, bugüne kadar okuduğu üç bine yakın kitap nedeniyle Bilecik Valiliği tarafından en çok kitap okuyan yetişkin ve Kültür Bakanlığı tarafından “sıra dışı okur” seçildi. Bedriye Berber Engin zamanla kitaplardan öğrendiği eko turizme kafa yormaya başladı. Köydeki kadınların da katıldığı çalışmalarla Kurşunlu Köyü’nü bir eko köye çevirdi.

Bedriye Berber Engin ve Kurşunlu Köyü sakinleri ürettikleri ürünleri pazarlarda satmaya başladı. Köylüler kendi ürettikleri ürünlerle, gelen misafirlere yemekler hazırlıyor, geri kalanları da pazarlarda satışa sunuyordu. Bununla da yetinmediler, daha sonra köye gelenlere kamp organizasyonları yapmaya başladılar. Bedriye Berber Engin ve köy sakinlerinin yaptıkları internet aracılığıyla birçok kişi tarafından duyulmaya başladı.

Kurşunlu Köyü bir süre sonra yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline geldi. Köye gelen yerli ve yabancı turistler için hamur açma atölyeleri, mevsimine göre farklı meyve toplama etkinlikleri, yürüyüş turları ve akşamları kına gecesi gibi eğlenceler düzenleniyor.

Eko turizm dolayısıyla tarım ürünlerinin satışı ve köy hayatını deneyimlemeye gelen yerli ve yabancı turistlerden elde edilen kazanç ile köydeki kadınlara da ek gelir sağlanmış oldu. Kurşunlu Köyü sakinlerinin de desteğiyle yürütülen eko turizm sayesinde köyden kente göç azaldı, hatta 4 aile köye geri dönüş yaptı.

Bedriye Berber Engin, bir kitap okudu ve bir köyün kaderini değiştirdi. Kurşunlu Köyü’nde başlattığı çalışmalarla köyden şehre göçü durdurup geri dönüşlerin başlamasını sağladı. Kadınların üretime katılmasına, ekonomik özgürlüklerini kazanmasına yardımcı oldu. Hem Anadolu’daki binlerce köye örnek oldu, hem de köyde yaşayan kadınların hayatında nesiller boyu unutulmayacak kocaman bir fark yarattı.


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim