Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Çevre > Sezon 09 > Akdeniz Koruma Derneği

Tarih: 13.04.2018 (Sezon 9 - Bölüm 13)

Akdeniz Koruma Derneği, Akdeniz ekosistemindeki doğal alanların korunması ve tahrip edilen alanların iyileştirilmesi için 2010 yılında Zafer Kızılkaya önderliğinde kuruldu.

Akdeniz Koruma Derneği sayesinde Gökova Körfezi’nde, Akdeniz’in en büyük deniz koruma alanı ilan edildi, yerel balıkçıların görev yaptığı deniz koruculuğu sistemi geliştirildi. Bu sistemle deniz korucuları, kaçak avlanmayı takip ediyor, bilgilendirme yapıyor, yasağa uyulmadığında ilgili kolluk kuvvetleriyle iş birliği içinde çalışıyor.

Proje başladığından bugüne, Gökova Körfezi’nde ekolojik çeşitlilik arttı. Avrupa Birliği Ortak Balıkçılık Politikası’na uygun kalite standartlarında balıkçılık yapılmaya başlandı. Bu çalışmalar sonrasında Gökova’da balıkçılık yapanların geliri %400 arttı.

Akdeniz Koruma Derneği, kadın balıkçılara yönelik de projeler üretiyor. Dernek, kadın hakları eğitimleri vermenin yanı sıra çalışma koşullarını iyileştirici ekipman desteği de sağlıyor.

Akdeniz Koruma Derneği, Gökova’da balıkçılığın canlanmasına ve sürdürülebilirliğine katkı sağladı. Nesli tükenmekte olan Akdeniz Foku ve kum köpek balıklarının korunması için projeler geliştirdi. Gökova havzasında tüm dünyaya örnek olacak bir model oluşturdu. Hem sürdürülebilir bir çevre için hem de Akdeniz’in biyolojik zenginliğinin korunması için kocaman bir fark yarattı.

www.akdenizkoruma.org.tr


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim