Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Ekonomik Gelişme > Sezon 09 > Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği

Tarih: 16.03.2018 (Sezon 9 - Bölüm 11)

Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği 2000 yılında köy yaşamını yeniden canlandırmak için İlhan Koçulu tarafından Kars’ın Boğatepe köyünde kuruldu.

Dernek bünyesinde köyün kadınları, bitki yetiştiriciliği, mandıracılık ve nesli tükenen tohumlar hakkında bir dizi eğitim aldı. Köyün doğal kaynaklarının kullanımının yanı sıra kadınlar, bilgisayar ve Fransızca gibi farklı eğitimlerden de geçtiler.

Derneğin faaliyetleri başladıktan sonra köyden kente göç durdu, hatta tersine göç başladı. Köyün ekonomisinde kadınlar ön planda rol almaya başladı.

Köyde Türkiye’nin ilk eko müzelerinden biri olan Peynir Müzesi kuruldu ve peynir çeşitliliği artırıldı. Köyün en büyük gelir kalemi olan peynir üretiminin yanı sıra köy sakinlerinin desteğiyle eko-turizm de bir geçim kaynağına dönüştü. Kültür turu için gelen gruplar köyde konaklamaya başladı. Bu sayede 500 kişinin yaşadığı köye senede yaklaşık 7.000 turist gelmeye başladı.

Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği, İlhan Koçulu’nun öncülüğünde kurulup köyün kadınlarının desteğiyle büyüdü. Dernek çalışmaları kırsal kalkınmada örnek bir model haline geldi. Hem yeniden doğan köyde hem de köyün kadınlarının hayatında kocaman bir fark yarattı.


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim