Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Çevre > Sezon 08 > Yeryüzü Derneği

Tarih: 12.05.2017 (Sezon 8 - Bölüm 15)

Küresel iklim krizini insanlığın önündeki en büyük tehdit olarak gören yedi arkadaş, 2009 yılında Yeryüzü Derneği’ni kurdu. Sürdürülebilir bir yaşam için çalışmalar yapan dernekte başkan ya da hiyerarşik bir yapı bulunmuyor. Tüm çalışmalar gönüllülük esasına göre yürütülüyor.

Dernek, şehirde yaşayan insanların betonlaşma ve kentleşme sebebiyle topraktan kopmasına, sağlıklı gıdaya ulaşmanın zorlaşmasına çözüm olarak Kent Bahçeleri projesini geliştirdi. Bu proje sayesinde İstanbul’un farklı yerlerinde tarımsal üretim yapan irili ufaklı 1.350 tane kent bahçesi oluştu.

Derneğin çalışmalardan bir başkası, Yeryüzü Ekoköyü. Dernek gönüllüleri tarafından sürdürülebilir yaşamı deneyimlemek için Sakarya’da kuruldu.

Dernek, “Atma, dönüştür. Onar, yeniden kullan” felsefesiyle, 2016 yılında bir de onarım atölyesi kurdu. Adı, Repair Cafe. Onarım yapan gönüllüler ve tamir edilecek eşyası olan katılımcılar, her ayın ilk pazar günü, derneğin Kadıköy’deki ofisinde buluşuyor. Böylelikle hem bozuk eşyalarımız yeniden hayat kazanıyor, hem de dayanışma ortamı yaratılıyor.

Derneğin ayrıca kent kovanları, hasat zamanı, topluluk destekli tarım ve takas şenliği gibi çalışmaları da bulunuyor. Yeryüzü Derneği’nin tüm faaliyetleri ücretsiz ve bu etkinliklerden faydalanmak için derneğe üye olmak gerekmiyor.

Yeryüzü Derneği sürdürülebilir bir dünya için yola çıktı. Bugüne kadar benzer kaygılar taşıyan binlerce insanın, ekolojik yaşama bir adım daha yaklaşmasına rehberlik etti. Gönüllülüğü ve dayanışmayı temel aldı. Toprağa özlem duyan binlerce insanın hayatında, nesiller boyu sürecek kocaman bir fark yarattı.


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim