Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Ekonomik Gelişme > Sezon 01 > Berrin Yıldız ve Murat Sarıkaya

Tarih: 03.01.2010 (Sezon 1 - Bölüm 14)

Berrin Yıldız ve Murat Sarıkaya Kapadokya'da Açtıkları Kültür Müzesi ile Bölge Kalkınmasına Katkı Sağlıyor

Sabancı Vakfı'nın katkılarıyla hayata geçen "Fark Yaratanlar" programının 3 Ocak 2010 tarihindeki konuğu, Nevşehir'de açtığı Kültür Müzesi ile Kapadokya kültürünün tanıtımına ve kalkınmasına katkı sağlayarak ekonomik gelişme alanında fark yaratan Berrin Yıldız ve Murat Sarıkaya.

Berrin Yıldız, ve Murat Sarıkaya Ankara'dan taşındıkları Nevşehir'in Ortahisar kasabasında Anadolu kültürünü anlatan bir Etnografya Müzesi kurmaya karar verdiler. Müzeyi kurmak için, 2002 yılında Kapadokya'da yıllardır kullanılmayan kötü durumdaki belediyeye ait bir binayı kiraladılar ve kendi imkanlarıyla restorasyonunu tamamladılar. Böylece, "Kültür Müzesi" kuruldu.

Kapadokya'nın ilk ve tek özel müzesi olan müzede; kayaların kilise ve ev haline getirilmesi, tarım hayatı, eski kayıt damı (mutfak), dokuma odasında yünden ipin elde edilişi, halı ve kilim dokumacılığı, Türk hamamı, eski bir köy meydanı, kız isteme ve gelin odası canlandırma tekniği ile Kapadokya genel yaşantısına ve Anadolu kültürüne ait bilgiler veriliyor. Ayrıca, müzede yerel yemeklerin tanıtılması için bir de restoran var.

Ortahisar kasabası Türkiye'de turizme ilk başlayan kasaba iken son 20 yıldır kasabada hiçbir turizm faaliyetinde bulunulmadı. Kültür Müzesi'nden birçok kişi ilham aldı, turizm alanında çalışmalar başladı, kasaba hareketlendi ve Ortahisar halkı müzeden sonra çok ciddi bir turizm potansiyeli yarattı. Ayrıca, müze KAGİDER-Garanti Bankası-Ekonomist Dergisinin düzenlediği "Türkiye'nin Kadın Girişimcisi" yarışmasında 2009 yılı Sosyal Girişim Projesi seçildi.

Daha fazla bilgi için: www.culturemuseum.com

 

 


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim