Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Çevre > Sezon 07 > Çağan Şekercioğlu

Tarih: 30.10.2015 (Sezon 7 - Bölüm 1)

Doğanın Peşinde Bir Bilim İnsanı

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programı yedinci sezonunda da devam ediyor. Yedinci sezonun ilk Fark Yaratan’ı Çağan Şekercioğlu oldu.

Çağan Hakkı Şekercioğlu, ekolog, kuşbilimci, doğa koruma bilimci, doğa fotoğrafçısı ve Türkiye'nin ilk tropik biyoloğudur. Çocukluğundan beri doğaya karşı ilgisi olan Şekercioğlu, Robert Koleji’nde okuduğu dönemde Türkiye’nin ilk biyoloji olimpiyatları takımında yer aldı. Bu takım ile birlikte Hollanda’da yapılan yarışmada gümüş madalya kazandı. Lisans eğitimini dünyanın sayılı üniversitelerinden biri olan Harvard Üniversitesi’nde tamamlayan Çağan Şekercioğlu, 2003'te Stanford Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden ekoloji ve ornitoloji doktorasını aldı. Üniversite eğitimi için ayrıldığı Türkiye’ye bir bilim insanı olarak Kars, Iğdır, Ardahan ve Ağrı’da biyoçeşitlilik ve ekolojik araştırmaları yapmak üzere geri döndü. Yaptığı çalışmalardan dolayı 2011 yılında National Geographic tarafından Yılın Yükselen Kaşifi seçildi.

Çağan Şekercioğlu, 2003 yılında başlattığı Kars-Iğdır Biyolojik Çeşitlilik Projesi’nin bir ürünü olarak 2008 yılında Kuzey Doğa Derneği’ni kurdu. Kuzey Doğa Derneği, Kuyucuk Gölü'nde Türkiye'nin ilk kuş üreme adasının inşa edilmesini, Kuyucuk Gölü’nün 2009’da “Avrupa Seçkin Turizm Cenneti” seçilmesini sağladı. Kuzey Doğa Derneği’nde gönüllü olarak çalışmalarına devam eden Çağan Şekercioğlu aynı zamanda Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapıyor. Şekercioğlu’nun ayrıca yayınlanmış 70’in üzerinde makalesi ve doğal hayat için yaptığı çalışmalardan dolayı aldığı onlarca ödülü bulunuyor.

Çağan Şekercioğlu, çocukluk hayalinden yola çıkarak doğal hayatın ve ekolojik dengenin korunması için çalışmalarda bulundu. Ekoloji ve çevre bilim dallarında dünyanın sayılı bilim insanları arasında yerini aldı. Hem Doğu Anadolu bölgesinde yaşayan canlı türleri için, hem de doğal hayatın korunmasına yönelik çalışmalarıyla kocaman bir fark yarattı...                        
 


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim