Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Yurttaş Katılımı > Sezon 06 > Ayfer Doğan

Tarih: 17.04.2015 (Sezon 6 - Bölüm 13)

Koruyucu Ailem


Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programı altıncı sezonunda da devam ediyor. Altıncı sezonun on üçüncü Fark Yaratan’ı Denizli Koruyucu Aile Derneği Başkanı Ayfer Doğan oldu.


Denizli Koruyucu Aile Derneği Başkanı Ayfer Doğan 17 yıldır koruyucu sisteminin içinde yer alıyor. İki biyolojik oğlunun yanı sıra dört kız çocuğunun koruyucu aileliğini yapıyor. 2009 yılında Denizli Koruyucu Aile Derneği’nin kurucu başkanı olan Ayfer Doğan, koruyucu aile hizmet modelinin yaygınlaştırılması adına çalışmalar yapıyor. Koruyucu Aile Derneği ile bu çalışmalarını ulusal ve uluslararası alana taşıyor.


Gelişmiş ülkelerde devlet korumasında bulunan çocukların %85’inin bakımı koruyucu aileler tarafından sağlanırken ülkemizde bu oran %30 civarında. Bugün Türkiye’de koruyucu aile sistemi çok bilinmese de bu sistemin yaygınlaşması için çalışan kişiler var. Ayfer Doğan öncülüğündeki dernek bünyesinde koruyucu aileliğin tanıtılması ve yaygınlaştırılması için birçok proje uygulandı. Bunlardan “Bir Küçük, Bir Gülücük” ve ”Korkmuyorum Karanlıktan Eskisi Gibi” isimli projelerle 10 binlerce kişiye ulaşıldı. Dernek ayrıca, sistemin sorunlarının ve çözüm önerilerinin tartışıldığı ulusal bir koruyucu aile çalıştayı ve uluslararası ortakları olan “Sevgi Dolu Bir Ailede Büyümek Her Çocuğun Hakkı” projesiyle koruyucu aile sisteminin ülkedeki uygulamalarının niteliğini artırmaya dönük çalışmalara katkı sağladı. Ayfer Doğan liderliğinde dernek, üyesi olan 78 koruyucu aile ile birlikte sisteme katkı sağlamak için çalışmalar yapıyor. 


Ayfer Doğan kendisi gibi Denizli’de yaşayan koruyucu aileleri bir çatı altında topladı. Onların kendilerini geliştirmeleri için eğitimler, seminerler düzenlenmesini sağladı. Ülke genelinde düzenlediği seminer ve konferanslarla koruyucu aileliğin ne anlama geldiğinin herkese anlatılmasını sağladı. Onlarca aileyi koruyucu aile sistemine katılmaları için bilgilendirdi. Sistemin iyileştirilmesine yönelik projeler hayata geçirdi. Hem koruyucu ailelerin hem de koruyucu aile yanında kalan çocukların hayatında kocaman bir fark yarattı.


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim