Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Ekonomik Gelişme > Sezon 06 > Leyla Karabulut

Tarih: 03.04.2015 (Sezon 6 - Bölüm 12)

Küçük Şehrin Büyük Kadınları

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programı altıncı sezonunda da devam ediyor. Altıncı sezonun on ikinci Fark Yaratan’ı Leyla Karabulut oldu.

Leyla Karabulut, 2002 yılında Bayburtlu Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni kurdu. Derneğin kurucusu ve başkanı Leyla Karabulut, yardım faaliyetleri yerine kadınların hayatında kalıcı etki yaratacak, onları sosyal hayata katıp üretime yönlendirecek projelere odaklandı. Kurduğu dernekte kadınlara el becerilerinden aşçılık derslerine, yöresel kıyafet üretiminden seramik kurslarına kadar birçok imkân sağladı.

SODES ve AB projeleriyle de desteklenen dernekte, bugüne kadar 500 kadın hem para kazandı, hem de yeni bir meslek öğrendi. Yöresel Yemeklerle İstihdam projesiyle yaklaşık 30 kadın yöresel yemekler eğitimi aldı, aralarından 6 kişi apart otellerde aşçı olarak çalışmaya başladı. Avrupa Birliği’nin finansmanı ile yürütülen Yaşayan Küçük Şehrin Büyük Düşünen Kadınları Projesi’nde de ilde oluşturulan kadın merkezi ile kadınların farklı konularda desteklenmesi sağlandı. Bu kapsamda kadınlara yönelik mesleki eğitim faaliyetleri yürütüldü; ihram ürünleri tasarımı ve kitre bebek uygulamaları ile 30 kadına eğitim verildi. Merkezde kadınlara yönelik iş ve yönetim danışmanlığı, hukuki danışmanlık ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün destekleri ile psikolojik danışmanlık hizmetleri sağlandı.

Bayburt'ta Leyla Karabulut'un kurduğu dernekte çalışmaya başlayan kadınların yaşam tarzları değişti. Leyla Karabulut, sosyal yaşamda kısıtlı olarak yer aldığı bir şehirde onların topluma katılım süreçlerine yardımcı oldu. Hayata karşı duruşlarını güçlendirdi. Onlarca kadının ekonomik özgürlüklerini kazanmasına aracı oldu. Hem kendi hayatında, hem de Bayburtlu kadınların hayatında kocaman bir fark yarattı.


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim