Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.
Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Ekonomik Gelişme > Sezon 06 > Nusratlı Köyü Derneği

Tarih: 28.11.2014 (Sezon 6 - Bölüm 3)

Kaz Dağları’nın Eteklerinden Örnek Bir Köy

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programının altıncı sezonunda da devam ediyor. Altıncı sezonun üçüncü Fark Yaratan’ı Çanakkale’den Nusratlı Köyü Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği (NusratDer) oldu. 

Emekli bir inşaat mühendisi olan Süheyla Doğan uzun yıllar Antalya'da yaşadıktan sonra daha sakin bir yaşam için ailesi ile birlikte Kaz Dağları'na yerleşti. Gençlik yıllarından gelen çevreye yararlı olma ve toplumsal sorumluluk bilinciyle Çanakkale'nin Nusratlı köyünde köylülerin de desteğiyle 2005 yılında “Nusratlı Köyü Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği”ni kurdu.

NusratDer’in yönetimi, hem Nusratlı’nın gelişimine katkıda bulunmak hem de ekolojik turizm ve tarım turizmi faaliyetlerini canlandırmak amacıyla bir araya gelen 3’ü kadın ve 4’ü erkek olmak üzere 7 kişiden oluşuyor. Toplamda 100 üyeye ulaşan dernek, bölgedeki ilk köy derneği olmasıyla da dikkat çekiyor.

Kurulduğu ilk yıllarda köyde yaşayan çocuk ve kadınlara bilgisayar eğitimi verilmesi ve köyden dışarı çıkma imkanı olmayan kişiler için civar gezileri düzenlenmesi gibi faaliyetlerde bulunan dernek, köye yeni bir soluk getirdi. Zamanla çalışmalarını büyüten dernek, köyün turistik ve ekonomik gelişimi için Nusratlı Köyü Gelişim Projesi’ni Ayvacık Meslek Yüksek Okulu koordinatörlüğünde yürütmeye başladı. Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın da desteğini alan proje kapsamında köyün atıl durumda olan okulu yenilenerek eğitim atölyesi, mutfak ve doğal ürünler satış merkezi haline getirildi. Kısa zamanda ürün çeşitliliği artan satış merkezinde 12 kadın zeytin, zeytinyağı, tıbbi ve aromatik bitkiler, salça, erişte, tarhana, pekmez, reçel ve el işi ürünleri satıyor. 25 kadına verilen ev pansiyonculuğu eğitimi ile üç ailenin evlerini pansiyona çevirerek hem kendi evlerinin geçimine hem de köyün ekonomisine katkı sunmaları sağlandı.

Süheyla Doğan öncülüğünde Nusratlı Köyü Dayanışma Derneği, kadın, çocuk, yaşlı demeden tüm köylüler için birçok etkinlik düzenledi. Özellikle kadınlara hem ekonomik açıdan, hem de sosyal açıdan bir birey olarak evlerinde ve toplumda daha güçlü durmalarının önünü açtı. Civarda bulunan birçok köye örnek oldu. Nusratlı Köyü Dayanışma Derneği hem köyün gelişmesine hem de Nusratlı köylülerinin hayatında kocaman bir fark yarattı.


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz

Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim