Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz.




Facebook

Twitter


Fark Yaratanlar

Toplumsal Adalet > Sezon 05 > Hülya Aydın

Tarih: 22.04.2014 (Sezon 5 - Bölüm 13)

Kararlı Bir Hayat Yürüyüşünün Ayak Sesleri


Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini”, anlattığı “Fark Yaratanlar” programı beşinci sezonunda da devam ediyor. Beşinci sezonun on üçüncü Fark Yaratan’ı “Bilinçli Genç Mutlu Genç Mardin” projesini hayata geçiren Hülya Aydın oldu.

Mardin’de yaşayan Hülya Aydın, İşletme Yüksekokulu’ndan mezun olduktan sonra 2 yıl İl Tarım Müdürlüğü’nde çalıştı, evlendikten sonra eşinin isteğiyle işinden ayrılmak zorunda kaldı.

Evliliği boyunca şiddete maruz kalan Hülya Aydın, evlendikten 7 yıl sonra eşini kaybetti ve 3,5 yaşındaki kızıyla yaşamaya başladı. O dönemde Mardin’de eşi vefat eden kadınlar aileleriyle birlikte yaşamak zorunda kalıyordu. Hülya Aydın ise bu geleneğe direndi ve kızıyla birlikte yaşamaya başladı. Hayata yeniden tutunan Aydın, öğretmen olarak çalışma hayatına geri döndü. Ancak yaşadıklarını bir türlü unutamadı ve kendisi gibi her türlü şiddete maruz kalan kadınları düşünerek KAMER’in Mardin İl Sorumlusu oldu.

Babasını kaybettikten sonra, Mardin’de toprak mirası kadınlara verilmemesine rağmen, hak ettiği mirası abileriyle bölüşebilmek için mücadele etti. Böylece Mardin’de miras hakkına sahip çıkan ilk kadınlardan biri oldu ve babasından kalan topraklarda çiftçiliğe başladı. Hülya Aydın daha sonra köy köy gezerek kadınlara mirasın hak olduğunu, ayıp bir şey olmadığı anlatmaya başladı. Hülya Aydın çalışmalarını kurumsallaştırmak ve genişletmek için Mardin Ortak Kadın İşbirliği Derneği’nin kuruluşunda yer aldı.

Mardin Ortak Kadın İşbirliği Derneği’nde birçok çalışma yapan Hülya Aydın ve arkadaşları, şimdi “Bilinçli Genç Mutlu Genç Mardin” projesini hayata geçiriyorlar.

Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında desteklenen; Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki iki okulda hayata geçirilen proje kapsamında 400 gence, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları ve eğitimciler tarafından, haftada 3 gün boyunca toplumsal cinsiyet, üreme sağlığı ve iletişim eğitimleri veriliyor. “Bilinçli Genç Mutlu Genç Mardin” projesi kapsamında ayrıca aileler ve eğitimciler ile toplumsal cinsiyet ve ergenle iletişim toplantıları yapılıyor.

Proje kapsamında, gençlerin kendilerini daha iyi, daha rahat ifade edebilmeleri için okullarda beyaz masalar kuruldu. Bu masalarda toplanan şiirler, yazılar ve fotoğraflar da bir gazete olarak basıldı.


Fotoğraf Galerisi

Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar Fark Yaratanlar - Fark Yaratanlar

Fark Yaratan Hakkındaki Görüşleriniz





Fark Yaratanlar Youtube Sayfası Fark Yaratanlar Twitter Sayfası Fark Yaratanlar Facebook Sayfası
Fark Yaratanlar © 2009-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Ana Sayfa | Gizlilik Politikası | Başvuru Formu | Site Haritası | İletişim